Doğru Lazer Kesim Makinası Seçimi

Kullanılan lazer türlerine göre lazer kesim makinaları türleri farklılık gösterir. Bu doğrultuda da yine lazer kesim makinası fiyatları da yine sabit olmamaktadır. Lazer kesim makinaları üç ana türde incelenirler.

Doğru Lazer Kesim Makinası Seçimi

Doğru Lazer Kesim Makinası Seçimi

 

Lazer kesim makinaları teknolojinin getirdiği en büyük alternatifler arasında yerini aldı. Yüksek hassasiyet ve doğru kesim olanakları bunun en büyük kanıtı oldu. Hepsinden önemlisi de süper hızlı iş bitirmesi olarak görüldü. Çok geniş seçeneklere sahip olan lazer kesim makinası oldukça detaylı bir konu olarak karşımıza çıkıyor. temelde malzemenin fiziksel olarak kaldırılması ve kesilmesi söz konusudur. Ardından tasarım ve desenler oluşturulur.
 
Bu tür makinalarda kullanılan lazer ışınları malzemenin eritilmesi, yakılması veya buharlaştırılması özellikleriyle işlemi gerçekleştirir. Esasında lazer kesime bir fabrikasyon süreci olarak bakılması doğru olacaktır. Alt kısımda kesen ve oyan ince bir lazer ışını bulunur. Logo, metin yazımı, sayı yazımı, tasarım oluşumunda kesim için malzeme kullanılır. Lazer kesim makinaları kazıma seçenekleri ile de cam, seramik, ahşap, taş ürünleri üzerinde rahatlıkla çalışma imkanı sunar. Sınırsız alternatifleri bulunan lazer kesim makinası fiyatları bu nedenle oldukça çeşitliliğe sahiptir.
 
Lazer Kesim Makinası Özellikleri Nelerdir?
 
Lazer kesicinin bileşenleri; lazer rezonatör ve kesme kafasından oluşur. Bu bileşenlere kısaca bakarsak;

Lazer rezonatör: kesim makinasının güç merkezidir. İki aynalı bir cam tüpten oluşur. Tüp içerisinde gazlar bulunur. Gazların kullanımı lazer ışınının enerji olarak yayılmasını sağlar.

Kesme kafası: rezonatör makine içerisinde bulunan stratejik aynalara yansır. Kesme kafasına ulaşır, ışın büyütülür, ilgilenilen noktaya odaklanılır. Bu sırada kesme kafası ışını alt tabakada kesen yada kazıyan bir şeye dönüştürür. Işın yoğunluğu, lazer ışını ve kesme kafası hızları çıktı kalitesini belirleyen etkilerdir.

Endüstride Kullanılan Lazer Kesim Makinası Çeşitleri Nelerdir?
 
Kullanılan lazer türlerine göre lazer kesim makinaları türleri farklılık gösterir. Bu doğrultuda da yine lazer kesim makinası fiyatları da yine sabit olmamaktadır. Lazer kesim makinaları üç ana türde incelenirler.
 
CO2 Lazer Kesiciler
 
Helyum ve nitrojen gibi diğer gazların karışımıyla birlikte CO2 gazından oluşur. Bu gaz karışımı, lazer ışını üreten elektrik deşarjı aracılığı ile yüklenmektedir. Dalga boyu uzunluğu ile verimliliği ters orantılı çalışır. Daha ucuz olmaları ve verimli üretim kapasitesi sağlamaları nedeniyle en yaygın olarak kullanılan lazer kesim makinası türlerindendir. Kesimi için kullanılacak malzemelere örnek olarak; cam, deri, ahşap, plastik ve akrilik gösterilebilir.
 
Kristal Lazer Kesiciler
 
Neodimyum katkılı itriyum orto vandantından ışınlar üretilmesi suretiyle çalışırlar. Dalga boyları Co2’lere kıyasla daha düşüktür. Bu sayede daha kalın bazı malzemelerin de kesimine olanak sunarlar. Dalga boyunun küçük olması, daha iyi odaklanmaya ve yüksek yoğunluğa katkı sunar. Bu lazer kesicilerin dezavantajı ise yüksek güç işlevselliğine sahip olmaları dolayısıyla parçaların kolaylıkla aşınmasıdır. Plastik,  seramik ve metal malzemelerde kullanılabilmektedir.
 
Fiber Lazer Kesiciler
 
Optik fiber kullanımı ile güçlendirilen ve büyütülen bir lazer kesim makinasıdır. Fiber lazer kesiciler yaygın olan katı hal lazerleridir. Yansıtıcı ve iletken metallerin kesilmesi kayda değer faydaları arasındadır. Co2 lazer kesicilere oranla üç kat daha fazla verimlidirler. Organik materyallerin yanı sıra metaller üzerinde de rahatlıkla çalışabilirler. Kristal lazerlere benzese de daha verimli ve bakımı az olduğundan en verimli lazer kesim makinaları arasındadır.
 
Lazer Kesim Makinası Fiyatları
 
Lazer kesim makinası piyasa fiyatlarına bakılacak olursa çalışma türüne göre değişiklik gösterdiği görülecektir. Firmamız aracılığı ile sunulan lazer kesim makinası içeriğinden hangisinin çalışmalarınıza uygun olduğunu tespit edebilirsiniz. Alanında uzman deneyimli müşteri temsilcilerimiz bu çalışmada müşterilerine destek olmaktadır. Hobi olarak kullanılan lazer kesiciler daha uygun fiyatlarla sunulurken, endüstriyel alanda kullanılan lazer kesim makinalarının fiyatları hobi kesim makinalarına göre daha maliyetlidir.
 
 

© Tüm Hakları Saklıdır Kalender Tech Otomasyon Sistemleri LTD ŞTİ. 2009-2023