Lazer Kesim Makineleri Ne İşe Yarar?

zer kesim makineleri pek çok alanda kullanıldığı gibi hassas ve hatasız sonuçlara ulaşılmasından dolayı lazer kesim makinesi almak istiyorum gibi pek çok araştırmalar yapılmaktadır. Bu makineler ile kesme işlemleri yüksek hızda ve sorun

Lazer Kesim Makineleri Ne İşe Yarar?

Lazer Kesim Makineleri Ne İşe Yarar?

 

Pek çok alanda kullanılan lazer kesim makineleri son yıllarda en çok araştırılan makinelerden birisidir. Özellikle imalat sanayide, mimarlık ve mühendislik alanlarında kullanılan lazer kesim makineleri vinç ve konstrüksiyon sayesinde kullanılmaktadır. Lazer kesim makinesi almak istiyorum diyen pek çok kişi bu makinelerin nereden alacağını bilememektedir. Bu makinelerin alınabileceği pek çok yer bulunmaktadır. Ayrıca internet üzerinden de satışları bulunmaktadır.

Lazer Kesim Makinesi Nedir?

Lazer kesim makineleri materyalleri kesmeye ve kazımaya yarayan makinelerdir. Bu makineler lazer ışınları kullanılarak uygulanmaktadır. Malzemelerin üzerinden belirli bir katman kazınarak istenilen desene veya tasarımın materyalin üzerine uygulanmaktadır.

Lazer kesim makineleri çok uzun yıllardır pek çok alanda kullanılmaktadır. Makineler üzerinde bulunan konfigürasyona göre farklı nitelikte ve sertlikteki malzemeler ile işlemler yapılmaktadır. Pek çok malzemede Lazer kesim makineleri kullanmak mümkündür. Bu ürünler cam, çelik, plastik, tekstil gibi pek çok üründe bu makineleri kullanmak mümkündür.

Son zamanlarda lazer kesim makinesi almak istiyorum diye pek çok araştırmalar yapılmaktadır. Lazer kesim makineleri özellikle seri üretim ile elde edilmemesinin yanı sıra kişiye özel olarak da üretilmektedir. Materyallerin benzersiz ve bir kere üretilmesi gereken durumlarda kalıp maliyeti olmadan, bilgisayarda hazırlanan parçaların lazer kesim makinesi ile üretilmesi de mümkündür.

Lazer Kesim Makineleri Ne İşe Yarar?

Lazer kesim makineleri pek çok alanda kullanıldığı gibi hassas ve hatasız sonuçlara ulaşılmasından dolayı lazer kesim makinesi almak istiyorum gibi pek çok araştırmalar yapılmaktadır. Bu makineler ile kesme işlemleri yüksek hızda ve sorunsuz bir şekilde yapabilirsiniz.

Lazer kesim makineleri lazer ışınlarını kullanarak pek çok materyali kesmeye yarayan bir makinedir. Hızlı ve sorunsuz bir şekilde sonuç vermesi, aynı zamanda geleneksel yöntemlere göre çok daha kusursuz bir kesme işlemi gerçekleştirilmesinden dolayı birçok yerde kullanılması tercih edilmektedir.

Lazer Kesim Makinelerinin Avantajları Nelerdir?

Günümüzde pek çok sektörde kullanılan lazer kesim makinelerinin pek çok yönden avantajları bulunmaktadır. Lazer kesim makinelerinin avantajları şunlardır:

- Farklı tipte organik ve inorganik pek çok malzemeyi kesme özelliğine sahiptir.
- Lazer kesim sonrasında hiçbir işlem gerektirmeyen bir ayırma sürecidir. Sökülme olmaması için sentetikler veya halı gibi tekstil ürünlerinin kenarlarını dahi kapatmaktadır. İşlenen malzemelerin tipine göre mekanik kaplama veya kumlama gibi işlem sonrasında prosedürlerden tasarruf sağlamaktadır.
- Kesin sonucunda ortaya çıkan çentik lazer ışınlarından daha büyüktür. Bu durum farklı herhangi bir şekle sahip ince geometrileri kesmeyi sağlamaktadır.
- Entegre kameralar yerleşme imleri yaratabilirler. Orijinal şablon hizadan dönerse, çıkarsa veya saparsa otomatik bir şekilde kesim yolunu tarif edebilmektedir.
- Lazer kesim makinelerinin en büyük avantajı aşınmaya maruz kalmamasıdır.
- Lazer kesim makinelerinin araç kafalarında körleşme oluşmaz.
- Herhangi bir aşınma yaşanmadığı için maliyet açısından büyük tasarruf sağlamaktadır.

Lazer Kesim Makinesi Yapımı

CNC koordinat sistemi üzerinde işleyen ve lazer ışınını kesme veya kazıma için uygulanan bölgeye hassas ve hatasız bir şekilde yönlendiren sistemlere Lazer kesim makinesi denmektedir. Geleneksel CNC kesim sisteminden oldukça farklıdır. Lazer ile kesimde çok daha etkili ve hatasız sonuçlar oluşmaktadır.

Lazer kesim makinelerinin motor ile güçlendirilmiş CNC tezgahına bağlı lazer kafası bulunmaktadır. Lazer kafası genellikle makinelerin arka kısmına yerleştirilmiş lazer cam tüp ile üretilen lazer ışınlarını aynaya yansıtarak gönderir. Makine yapımı esnasında aynaların yerleşimi ve lazer ışınını hatasız bir şekilde kafalara iletmesi oldukça önemlidir.

Lazer Kesim Makineleri İle Hangi Türde Malzemeler Kazınabilir?

Lazer kesim makineleri ile pek çok türden malzemeler kazınabilir veya kesilebilir. Bu malzemelerin arasında plastik, çelik, deri, karton, ahşap kağıt, kumaş ve metal gibi ürünler yer almaktadır. 

© Tüm Hakları Saklıdır Kalender Tech Otomasyon Sistemleri LTD ŞTİ. 2009-2023