Lazer Tüp

Lazer Kesim Makinalarında Kullanılan Cam, Metal ve Fiber Tüpleri Bu Ürün Grubumuzda Bulabilirsiniz

Yongli Metal Tüp 30W

Lazer Tüplerin Kullanım Avantajları

Lazer tüp, lazer kazıma veya lazer kesim makinelerinde kullanılmaktadır. Metal ve cam tüpler şeklinde birçok çeşide ayrılmaktadırlar. Karbondioksit gazını bulunduran lazer cam tüpler ve metal tüpler sıklıkla kullanılan çeşitler arasında yer alır. Metal olan lazer kesim makinelerinde ve metal markalama makinesinde, fiber lazerler tercih edilmektedir. Bu makinelerde kullanılan fiber lazerler, cam ve metal lazer tüplere göre biraz daha uzun ömürlüdürler.


Hangi Alanlarda Kullanılır?

Geçmiş yıllarda kesim işlemleri için manuel sistemleri kullanan endüstriyel firmalar, günümüzde lazer kesim makinelerini kullanırlar. Manuel sistemlere göre oldukça avantajlı olan lazer kesim makineleri, düz ve pürüzsüz yüzeyler elde edebilmek için uygundur.


Yine yapılan kesim işlemi, diğerlerine oranla çok daha pratik olarak yapılabilmektedir. Lazer kesim makinesinin kesim işlemlerini standartların üzerinde yapabilmesi için makinelerde kullanılacak olan lazer tüplerinin kaliteli olması gerekecektir. Kaliteli kullanım sunan lazer tüpler iki guruba ayrılırlar. Bunlar elektrik bazlı metal tüpler ve cam tüpler olarak üretilmektedirler.

Hem elektrik bazlı olan lazer tüpler hem cam tüpler karbondioksit gazıyla çalışmaktadır. Tüp içerisinde görünmeyen lazer ışınlarının devreye girmesiyle işlem gerçekleştirilmektedir. Bu sebeple lazer tüp kullanımında dikkat edilmesi gereken konu, vücudun hiçbir tarafıyla temas etmemesidir. Yine elektrik bazlı çalışabilen lazer tüplerin yüksek gerilim içerdiğinden elle temas edilmemelidir.


Lazer Tüplerin Kullanım Şekilleri

Lazer tüpler yukarıda belirttiğimiz üzere, lazer kesim makinelerinde verimin yüksek olabilmesi için kullanılır. Eğer lazer tüplerde yüksek miktarda verim elde etmek isterseniz, uygulamadan önce mutlaka kullanım talimatlarını okumanızda fayda olacaktır. Aynı zamanda cam lazer tüpler tercih etmeniz halinde, bitmesi halinde tekrar doldurma işlemi yapılmamalı ve tamir işleminden geçirmemelisiniz. Bu cam lazer tüpler bittiği gibi hemen atmanız gerekecektir.


Elektrikli lazer tüp tercih etmiş olmanız halinde, doldurma ve tamir işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Ancak bu işlemleri doğru bir şekilde yapmanız gerekecektir. Tamir ve doldurma işlemlerini gerçekleştirmek isterseniz, kaliteli bir serviste bu işlemi gerçekleştirmeniz gerekecektir. Lazer tüplerin çok daha uzun ömürlü olabilmesi için su devirlerine dikkat edilmesi gerekmektedir. Lazer tüplerin kaliteli bir biçimde verim sağlayabilmesi ve kısa süre içerisinde deforme olması istenmiyorsa, saf su tercih edilmelidir.


Hangi Ortamda Kullanılmalı?

Lazer tüplerin verimliliğinde önemli olan noktalardan biri kullanılacağı ortamın ısı değerleridir. Çalışma ortamının minimum 10 derece seviyesinde olması gerekirken, maksimum sıcaklığın 40 dereceyi geçmemesi önemlidir. Aynı zamanda yüksek verim alınabilmesi için kullanılacağı ortamın nem oranının, yüzde 10 ile 60 arasında olması gerekmektedir. Bu değerlerin altında veya üstünde olması halinde, lazer tüpleri kullanım verimliliği düşecek, ayrıca kullanım ömürleri de beklenmedik ölçülerde kısalacaktır.


Lazer Tüplerin Kullanım Ortamlarında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Lazer kesim makineleriyle entegre edildikten sonra kullanılan lazer tüplerin, kullanım ortamlarının hijyenik olmasına dikkat edilmesi gerekecektir. Ortamlarda kir ve toz oranının düşük olması verimliliğin artılması açısından önem arz eder.

Kullanılacak olan ortamda duman yoğunluğunun fazla olması, verimlilik düzeyini düşüreceği gibi lazer tüplerin ömürlerini de yüksek değerlerde azaltacaktır. Lazer tüp kullanımından önce, çıkış lensleri kontrol edilmeli ve gereken temizlikte olmasına özen gösterilmelidir. Lenslerin kirli olması halinde, kesim işleminde istenen verimin sağlanamamasına, yüzeyin pürüzlü olmasına neden olabilir.


Bu nedenle lazer tüplerin lenslerinin temizliğine dikkat edilmelidir. Lens temizlik işlemleri gerçekleştirildiğinde oldukça hassas davranılmalı, lazer tüp temizleme talimatlarına harfiyen uyulmalıdır. Bu talimatlara uyulması halinde lazer tüp lenslerinin daha sağlıklı bir biçimde temizliği sağlanabilir. Temizlik işleminde saf alkol kullanılabilir. Saf alkolle yapılacak temizlikten sonra kitlerin kontrolü yapılmalıdır.


Lazer Tüplerin Avantajları Nelerdir?

- Lazer tüpler kesim işlemlerinde daha pürüzsüz bir yüzey elde etmek için oldukça ideal bir sistemdir.

- Kesim makineleriyle entegre olarak çalışan lazer tüpleri pratik bir kesim işlemi yapılabilmesi için büyük bir avantaj sağlamaktadır.

- Lazer tüpler, kullanılmadan önce kullanım talimatlarına bakılmalıdır. Kullanım talimatlarına uyulması halinde maksimum verim alınmasına büyük fayda sağlar.


Lazer Tüp Çalış Biçimi

Lazer kesim makinesi için ideal yedek parça konumunda olan lazer tüpler, yenilenemeyen karbonhidrat parçalarıdır. Kullanım ömürleri belli bir süreyle sınırlıdır. Bu süre doldurulduktan sonra, doldurulması gerekmektedir. Aksi halde entegre olduğu lazer kesim makinelerinin işlevsiz kalmasını sağlayabilir. Mühendislik başarısı olarak üretilen lazer tüpler, fonksiyon olarak iki guruba ayrılmaktadır.


Metal Lazer Tüpler

Kullanım ömürleri uzun yıllara dayanan bu lazer tüplerinin kullanım alanları ise markalama alanları ve kesim işlemleri olarak gösterilebilir. Metal lazer tüplerin ortalama çalışma ömürleri yaklaşık 60 bin saattir. Ahşap ver deri kesiminde yaygın olarak kullanılmaktadır. Yine kazıma ve kesim işlemlerinde ilk olarak kullanılan lazer tüpleri, metallerdir. Seramik lazer tüpler olarak da bilinmektedirler. Yaklaşık olarak 7 yıl gibi bir süre içerisinde hizmet sağlayabildiklerini söylemek mümkündür. Darbe vuruşlu özelliğinin olması, metal lazer tüplerinin öne çıkan bir diğer özelliğidir. Standart değerlerde çalışma imkanı sağlayabilmektedirler.


Cam Lazer Tüpler

Karbondioksitle çalışan bu cam lazer tüpler, yüksek gerilimli lazer tüpler olarak bilinmektedir. Metal lazer tüplere oranla çalışma süreleri daha düşüktür. Cam lazer tüplerin ortalama çalışma ömrü yaklaşık olarak 10 bin saat aktif çalışabilmektedir. Eğer tasarruflu bir biçimde kullanılırsa bu süreden daha uzun bir zaman çalışabilir. Aynı zamanda gerekli bakım yapılmayıp, sürekli olarak çalışırlarsa çalışma ömürleri 10 bin saatten 5 bin saate kadar düşebilmektedir.

Tekrar dolum yapma imkanı bulunmamaktadır. Cam lazer tüplerin kullanıp atma özellikleri bulunur. Bu nedenle kullanım ömürleri bittiğinde tekrar kullanılamamaktadır. Cam lazer tüpleri ön plana çıkaran en önemli özelliği endüstriyel alanda pratiklik kazandırması denilebilir. Bu nedenle birçok kişi tarafından en çok tercih edilen lazer tüpler arasında yer alır.

© Tüm Hakları Saklıdır Kalender Tech Otomasyon Sistemleri LTD ŞTİ. 2009-2023